1935
Do 1. januara, četiri godine nakon osnivanja inženjerskog biroa Porsche, broj zaposlenih porastao je na brojku od 35. Biro je svu svoju energiju uložio u Folksvagenov projekat, suočen s otporom nemačke automobilske industrije koja se plašila konkurencije svojim postojećim modelima vozila. Dva prototipa Folksvagen Tip 60 nastali su u garaži na imanju Porsche Fojerbaher Veg u Štutgartu. Prvo ispravno vozilo nazvano V1, 3. jula 1935. predstavljeno je komisiji Rajhovog udruženja nemačke automobilske industrije (RDA). Drugi probni model, V2, krenuo je na svoje prvo putovanje 22. decembra. U Minhen stiže 29. decembra kada je predstavljen Adolfu Hitleru zajedno s prototipom V1.
1937
Porche 25. juna seli svoj inženjerski biro iz ulice Kronenštrase 24 u namensku zgradu u Štutgart-Cufenhauzenu. Feri Porše u maju 1937. kupuje parcelu na adresi Špitalvaldštrase 2 u ime kompanije, čime je odredio kasniju lokaciju Porsche Werka 1.
1944
Više nego ikada, životi Porscheovih radnika bili su pogođeni teškim bombardovanjem Štutgarta. Na insistiranje Vermahtove komande za naoružanje, Porsche KG na jesen seli inženjerski biro iz Štutgarta u Gmund u Koruškoj. Pod pokroviteljstvom glavnog inženjera Karla Rabea, postavljene su privremene radionice na lokaciji kompanije V. Majneke Holcgrosindustri Berlin-Gmund. Skladište sa materijlima nalazilo se u školi letenja u obližnjem Cel am Zeu. Podeljeni na brojna radna mesta i jedinice, zaposleni su novom pogonu Porschea dali nadimak "United Hut Works".
1947
Inženjeri zaduženi za dizajn u Porsche KG u Gmundu marljivo su radili na trkačkom automobilu Type 360 Grand Prix. Vozilo dizajnirano za Cisitaliu bilo je daleko ispred svog vremena – ideja je bila da ga pokreće 12-cilindrični motor zapremine od 1,5 litara sa kompresorskim punjenjem, dok je prenos snage bio obezbeđen pogonom na sva četiri točka i aktivirao se na dugme. Dvolitarski, osmocilindrični bokser motor bio je planiran za touring verziju sportskog automobila Type 370, planiranog za takmičenja i trke izdržljivosti kao što je Mille Miglia. Međutim, zbog nedostatka sredstava italijanskog kupca, trkački automobil Cisitalia nikad nije prošao fazu testiranja.
1948
Osmog juna Koruška pokrajinska vlada izdaje opštu radnu dozvolu modelu 356/1 roadster. Lagani sportski automobil srednje klase dobija centralno postavljeni pojačani Folksvagenov motor snage 26 kW (35 KS) i postiže najveću brzinu od 135 km/h.
Porsche od samog početka, kao proizvođač sportskih automobila, koristi motosport platformu za testiranje novih tipova vozila. Dana 11. jula, Porsche 356/1 roadster izvezao je brzi demonstracioni krug na gradskoj uličnoj trci u Insbruku sa Herbertom Kesom za upravljačem.
1950
Porsche KG se vraća u Štutgart-Cufenhauzen 1950. godine. Porsche u masovnu proizvodnju prvih sportskih automobila kreće u martu, a kupe se prodavao po ceni od 10.200 DM. Valter Glokler iz Frankfurta postaje prvi prodavac Porschea u Nemačkoj.
1951
Porsche se probija na međunarodnu scenu pobedom u svojoj klasi na trci 24-sata Le Mana. Bio je to prvi put da je Porsche učestvovao u klasičnoj trci izdržljivosti.
1952
Porsche amblem služi kao prepoznatljiva oznaka brenda još od 1952. godine. Američki uvoznik Maks Hofman smatra se inicijatorom rešenja amblema nakon jednog neuspešnog konkursa za izradu logotipa. Krajem 1951. zatražio je od Ferija Poršea vizuelno privlačnu oznaku kvaliteta za svoje sportske Porsche modele iz Štutgarta. Porscheov dizajner i inženjer, Franc Ksaver Rajmšpis početkom 1952. skicira verziju koja istovremeno simbolizuje korene kompanije i kvalitet i dinamičnost njenih proizvoda – Konj koji se propinje na grbu Štutgarta u sredini štita sa zlatnim obrisima. Zajedno s imenom grada Štutgarta koji se nalazi iznad, poslužio je kao dokaz predanosti proizvodnom pogonu u Cufenhauzenu. Okolna crna i crvena boja savezne države sa stilizovanim rogovima preuzete su iz tradicionalnog amblema Virtemberg-Hohencolern, dok se zakrivljeni natpis Porsche proteže preko svega kao zaštitni vezivni element. Do danas, svaki Porsche na svetu ima karakteristični Porsche amblem na poklopcu motora.
1953
Prvi Porscheov automobil dizajniran posebno za motosport konstruisan je početkom 1953. Fabrika i kupci dugo su veoma uspešno koristili 550 Spyder i u svetu motosporta slavili pobede dugi niz godina. Od 1955. nešto više od stotinu jedinica Porsche 550 proizvedeno je i prodato privatnim kupcima. Jedan od kupaca bio je i glumac Džems Din.
1961
16. oktobra 1961. Feri Porše otvara radove na novom gradilištu u Vajzahu. Između ostalog, budući poligon trebalo je da sadrži ono što je danas poznato kao klizna podloga za testiranja sistema vešanja koji su izvođeni na aerodromu u Malmshajmu od 1954. godine.
1963
12. septembra 1963. na Međunarodnom sajmu automobila (IAA) u Frankfurtu, predstavljen je prototip novog Porschea 901. Osim šestocilindričnog motora s bregastim vratilima u glavi motora, naslednik Porschea 356 imao je šasiju s nezavisnim oslanjanjem na zadnjoj osovini i monokok karoseriju. Godinu dana kasnije, serijski je predstavljen kao Porsche 911 i od tada oblikuje identitet brenda.
1964
Porsche 904 Carrera GTS bio je prvi Porsche koji je imao karoseriju od plastike ojačane staklo-vlaknima a posebnu pažnju privukao je dizajnom za koji je bio zadužen Ferdinand Aleksander Porše i svojim voznim performansama. Na prve trkačke uspehe nije se dugo čekalo. Između ostalih, sportski automobil sa centralno postavljenim motorom pobedio je na trci Targa Florio (Pući/Dejvis) i bio drugi na reliju Monte Karlo 1965. (Boringer/Vuterih).
1969
Porsche je na Međunarodnom sajmu automobila u Ženevi 1969. javnosti predstavio Type 917 razvijen pod vodstvom Ferdinanda Piča (Piëch), a do kraja aprila već je proizvedeno 25 takvih vozila. Sa svojim 12-cilindričnim motorom zapremine 4,5 litara, 917 je trebalo da zameni uspešne trkačke modele 907 i 908 i još je izazvao pometnju u klasi zapremine do pet litara. Priča o uspehu sada već legendarnog Porscheovog trkačkog automobila u karoseriji s dugim i kratkim repom započinje 10. avguta pobedom Džoa Siferta i Kurta Arensa u trci od 1000 kilometara na Osterajhringu i nastavlja se sve do 1973. godine.
1970
Pobedivši na devet od deset mogućih trka, Porsche je još jednom uverljivo osvojio Svetsko prvenstvo konstruktora 1970. i to sa modelima 917 i 908/03. U junu su Hans Herman i Ričard Atvud obezbedili Porscheu njegovu prvu pobedu u generalnom plasmanu na Le Manu s modelom 917 KH trkajući se pod imenom Porsche Salcburg.
1971
U leto 1971. Odeljenje za razvoj koje se sastoji od Odjeljenja za konstrukciju, ispitivanje i dizajn počelo je sa selidbom iz glavnog proizvodnog pogona u Cufenhauzenu u novi razvojni centar u Vajzahu. Danas se ovaj centar smatra takozvanim "think tank" sektorom kompanije Porsche AG.
1974
Ogroman potencijal novog Type 911 Carrera RSR Turbo 2.1 pokazao se u junu kada je osvojio drugo mesto na trci 24 sata Le Mana. Lekcije naučene u Motorsport odeljenju tokom razvoja trkačkog automobila direktno su pretočene u razvoj serijske verzije. Porsche 911 Turbo proslavio je svoju svetsku premijeru iste godine na Sajmu automobila u Parizu.
1976
Porsche 924, koji se pojavio u prodaji 1976. godine, ugradnju transaxle menjača-diferencijala poverava Audi NSU Auto Union AG u Nekarsulmu. Jedno vreme je model 928, predstavljen javnosti godinu dana kasnije, važio za naslednika 911.
1982
The 1982 motorsport year was all about new records. As well as finishing in the top five places in Le Mans, Porsche succeeded in clinching almost every class win and special category. The top three spots were taken by the new 956, the first Porsche racing car with a monocoque chassis and ground effect. Group 5 was won by a Porsche 935 K3, Group 4 by a 934, the IGTX category by a 935 and the IGT category by a 924 GTR.
1984
In 1984, a Porsche 911 Carrera 4x4 took everyone by surprise by winning the Paris–Dakar Rally. This marked the first win for a sports car in the desert marathon. The all-wheel drive prototype sporting the colours of the sponsor Rothmans was driven by René Metge and Dominique Lemoyne.
1985
Na 1985 IAA u Frankfurtu, Porsche 959 je predstavio tehničku ekspertizu sportskih automobila iz Stuttgarta. Samo 292 ovih super sportskih automobila je proizvedeno.
1990
Porsche Carrera Cup beleži svoju svetsku premijeru u Zolderu, Belgija, 1. aprila 1990. i tom prilikom menja seriju Porsche 944 Turbo Cup Racing. Pobednik prve trke u kojoj se takmičilo 40 identičnih Porsche 911 Carrera 2 Cup bio je stručnjak za touring automobile Olaf Manti.
1992
Početkom 1990-ih Porsche se suočava sa prvim gubicima. Pod naslovom "lean management", Vendelin Videking je 1992. godine organizuje proizvodnju vozila po principu konkurentne troškovne efikasnosti zasnovane na strategije identičnih delova, principa nulte greške i takozvane „just-in-time“ logistike. Usledilo je restrukturiranje Odeljenja za razvoj, prodaju i administraciju.
1993
Na sajmu automobila u Detroitu 1993, portparol izvršnog odbora Porschea Vendelin Videking i Harm Lagai (Laggay) šef Style Porschea, predstavili su studiju Boxster okrenutu ka budućnosti, dizajniranu tako da podseća na trkački automobil 550 Spyder. Tri godine kasnije, serijsku verziju sa velikim entuzijazmom prihvataju mediji, prodavci, uvoznici i kupci.
2002
Gosti na zvaničnom prestavljanju i otvaranju Porsche Leipzig GmbH 20. avgusta 2002. bili su počastvovani nenajavljenom prezentacijom Porsche Cayenna. Višenamensko vozilo su, uoči zvanične svetske premijere, predstavili kancelar Gerhard Šreder, koji je pritegao poslednje zavrtnje prvog vozila, i predsednik Izvršnog odbora Porschea Vendelin Videking.
Treća serija sportskog višenamenskog terenskog modela Porsche Cayenne zvanično je predstavljena svetskoj javnosti na Sajmu automobila u Parizu 2002. godine.
2003
Nakon senzacionalnog pojavljivanja proizvodne studije na Sajmu automobila u Parizu tri godine ranije, Porsche Carrera GT beleži svoju svetsku premijeru u Ženevi 3. marta 2003. Ograničeno izdanje sportskog automobila visokih performansi, konstruisano je u Porscheovoj fabrici u Lajpcigu. Za snažni V10 motor s prirodnim usisavanjem od 450 kW (612 KS) bila je zadužena fabrika motora u Cufenhauzenu.
2009
Nova Porsche Panamera predstavljena je novinarima na 94. spratu Svetskog finansijskog centra u Šangaju 19. aprila 2009. Tada se prvi put javno pojavila na Auto Shanghaiu, vodećem sajmu automobila u Kini.
2013
Najinteresantniji detalj iz 2013. bilo je predstavljanje modela 918 Spyder i to nakon dostizanja proizvodne zrelosti. Samo nekoliko dana pre Sajma IAA u Frankfurtu, postavlja novi rekord staze Nordšlajfe, Nirburgring za putnička vozila s vremenom od 6 minuta i 57 sekundi.
2013
Porsche predstavlja novi Macan u novembru 2013. na sajmovima održanim u Los Anđelesu i Tokiju. Kompaktni SUV model, proizvodi se u fabrici Porsche u Lajpcigu, gde je prethodno uloženo 500 miliona evra u proširenje fabrike.
2017
Porsche ostvarujeo svoju treću uzastopnu pobedu u Le Manu 2017. U 18:30 u subotu uveče, činilo se da je da 24-časovna trka gotova za Porsche koji su vozili Erl Bamber, Timo Bernhard i Brendon Hartli kada su se našli u zaostatku od 18 krugova zbog popravke vozila koja traje sat vremena. Ipak, gotovo nadljudskim naporima, obezbeđuju povratak, pomeraju se sa 56. mesta i na kraju obezbeđuju ukupnu pobedu. U Porscheovom muzeju, hiljade gledalaca pratilo je jednu od najuzbudljivijih trka 24-sata Le Mana svih vremena. Ovo je bila ukupno 19. pobeda za Porsche na Le Manu.
2019
Porsche je predstavio svoj prvi potpuno električni sportski automobil na spektakularnoj svetskoj premijeri istovremeno održanoj na tri kontinenta 4. septembra 2019. Prvi modeli u novoj seriji zvali su se Taycan Turbo S i Taycan Turbo i predvodili su aktivnosti Porschea u oblasti e-performance.
2019
Tokom 2019. proizvođač sportskih automobila započinje novo veliko istorijsko poglavlje kompanije svojim prvim potpuno električnim sportskim automobilom i otvaranjem namenske fabrike. “Taycan s nultom emisijom gasova je nova Porscheova ikona,” izjavio je Oliver Blume. "Drugačiji je od naših prethodnih vozila, ali je i dalje tipični Porsche - inovativan, sportski i emotivan."
2019
Porsche je na svom putovanju do ulaska u Svetsko prvenstvo ABB FIA Formule E 2019/2020 napravio još jednu značajnu prekretnicu i to 29. avgusta 2019. na međunarodnoj premijeri svog električnog vozila Porsche 99X. Kao i obično, ime sadrži tri brojke koje označavaju Porsche trkačke automobile Porsche i serijske sportske automobile sa dvoja vrata. Najveći broj, devet, dodeljen je dva puta kako bi se naglasio značaj projekta Formule E za Porsche, dok X označava fokus na budućnost i sportski prototip. Porsche 99X Electric služi kao razvojna platforma za buduća potpuno električna serijska vozila.
2022
U svoju novu eru Porsche ulazi sa prvom javnom ponudom. Njegovim preferencijalnim deonicama po prvi put se trgovalo 29. septembra 2022. na Regulisanom tržištu Frankfurtske berze (Prime Standard) pod oznakom P911, identifikacionim brojem vrednosnih papira (WKN) PAG911 i ISIN DE000PAG9113.
2023
Porscheova Penske Motorsport ekipa prijaviće Porsche 963 za sveukupnog pobednika najvećih svetskih trka izdržljivosti. Počev od 2023, dva hibridna prototipa u skladu sa LMDh propisima takmičiće se u FIA šampionatima World Endurance (WEC) i IMSA WeatherTech SportsCar.
Moglo bi da Vas interesuje: